دیدار مشترک هیئت رهبری معینیت سوادآموزی با خانم آنجیلا اندرسون

IMG_4436 IMG_4437 IMG_4423 IMG_4446 IMG_4454

جلسۀ مشترک دیدار هیئت رهبری معینیت سوادآموزی به رهبری دکتر سردارمحمد رحیمی معین سوادآموزی وزارت معارف با خانم آنجیلا اندرسون متخصص آموزش و پرورش و با حضورداشت الحاج حامده‌هما نورستانی سرپرست ریاست  بسیج ملی و بررسی، الله‌باز جم رئیس برنامه‌ها، نجیب‌الله اعتمادی کارشناس دفتر مقام، محمد یاسین صمیم مشاور ارشد تخنیکی قبل از ظهر امروز سه‌شنبه ۷ جوزای ۱۳۹۸در تالار کنفرانس این اداره برگزار گردید.

این جلسه، به هدف بررسی پیشنهادات، درخواست‌ها و جلب نظرا‌ت هیئت رهبری معینیت سوادآموزی در رابطه به تحقیقی که خانم آندرسون قرار است در رابطه به بررسی و حل منازعات در بخش آموزش و پرورش در افغانستان انجام دهد؛ برگزار گردید.

در آغاز جلسه دکتر رحیمی روی ابهام‌زدایی، روشن‌سازی، واقعیت‌محور و نتیجه‌محور ساختن برنامه‌های یونسکو در بخش سوادآموزی تأکید کرد و افزود: هدف غایی آموزش و پرورش در افغانستان ایجاد صلح و زمینه‌سازی فضای مسالمت‌آمیز برای زیست اجتماعی بدون تنش و خشونت است و سازمان یونسکو نیز در صدد ایجاد فضا و فرهنگ صلح‌آمیز در سطح نظام بین‌الملل می‌باشد؛ از آن‌ جائی که اهداف جهانی یونسکو با اهداف آموزش و پرورش در افغانستان هم‌سنخی کامل دارد؛ بنابر این معینیت سوادآموزی در حل منازعات و تنش در بخش آموزش و پرورش در افغانستان می‌تواند نقش کلیدی و قابل ملاحظه‌ای را بازی کند زیرا افراد بزرگ‌سالی را که مستقیماً در ایجاد و حل منازعات می‌تواند اثر بخش باشند را مورد توجه قرار می‌دهد.

در ادامۀ جلسه، آقای رحیمی ایجاد کورس‌ها، مکاتب سوادآموزی و تطبیق برنامه‌های سوادآموزی را نسبت به برگزاری کارگاه‌ها و سمینارهای علمی که از جانب یونسکو دانر می‌گردد را یونسکو باید در اولویت کاری خویش قرار دهد، عدم همکاری یونسکو در چاپ کتاب‌های سوادآموزی صلح، سوادآموزی حقوق‌بشر، سوادآموزی انتخابات، عدم همکاری در ایجاد نصاب صلح سوادآموزی را از عدم تعهد این سازمان به برنامه‌های ملی سواد و تطبیق پروسه سوادآموزی در افغانستان دانست.

در این جلسه خانم  نورستانی  در نظر گرفتن  نقش زنان و اطفال در حل منازعه و تنش در افغانتسان را کلیدی خواند و خاطرنشان ساخت که دادن یک سلسله امتیازات ویژه برای بانوان کشور در بخش دسترسی به آموزش و پرورش سبب ایجاد جامعه بدون تنش و منازعه در افغانستان خواهد شد.

الله‌باز جم رئیس برنامه‌ها نیز عدم شریک‌سازی گزارشات و برجسته‌سازی فعالیت‌های سوادآموزی از جانب یونسکو در سطوح بالای این سازمان را از چالش‌های فراروی سوادآموزی دانسته و از میان برداشتن تفاوت‌های کیفی آموزش و پرورش میان شهر و روستا در افغانستان از مهم‌ترین اقداماتی است که باید یونسکو روی‌دست بگیرد.

خانم اندرسون حوزه‌های مورد مطالعۀ خویش را این‌گونه برشمرد:

  1. شناسایی سناریو‌های احتمالی عوامل منازعات و تنش‌ها در بخش آموزش و پرورش، افراد و نهادهای ذی‌دخل؛
  2. شناسایی عوامل بازدارنده یا کمک‌کننده برای دخیل‌شدن افراد و نهادها در منازعات در حوزه آموزش و پرورش در جامعه افغانستان؛
  3. شناسایی نقش آموزش و پرورش در حل منازعات و نتیجه‌محور ساختن پروسۀ صلح؛
  4. شناسایی فرصت‌های بالقوۀ هماهنگی و همکاری برای نهادینه‌سازی صلح و عبور از منازعات در برنامه‌های آموزش و پرورش یونسکو؛
  5. ارائه توصیه برای این‌که یونسکو چطور می‌تواند از موانع و چالش‌های ناشی از منازعات در بخش آموزش و پرورش جلوگیری نموده و روی عوامل صلح و آشتی از طریق ارائه آموزش و پرورش سالم کمک نماید؛
  6. تشویق یونسکو در رابطه به ایجاد یک نقشۀ راه واضح و روشن برای فعالیت‌های آینده آموزش و پرورش این سازمان در افغانستان.

در پایان جلسه خانم اندرسون از نظرات و پیشنهادات هیئت رهبری معینیت سوادآموزی سپاس‌گزاری نمود و این دیدار را سازنده و ثمربخش خواند.